Účinky medov - repkový, slnečnicový, ...
- Podrobnosti
- Kategória: Náš med
- Uverejnené: sobota, 22. august 2015, 15:27
- Napísal: Admin Lukáš
- Prečítané: 32527x
Biele obrazce v zkryštalizovanom mede, tzv. "suché kryštály"
Keď med zkryštalizuje, niekedy sa vytvoria takéto biele miesta, tzv. "suché kryštály". Med je tvorený hlavne dvoma cukrami, glukózou a fruktózou. Fruktóza netuhne. Rýchlosť kryštalizácie je podmienená pomerom glukózy k fruktóze. Glukóza začne tvoriť kryštály a fruktóza ich zalieva. Akonáhle je viac kryštálov glukózy ako je tekutej fruktózy, začnú sa tvoriť biele miesta tzv. "suché kryštály". Bielych miest je o to viac, čím je med hustejší. Je to známka veľmi kvalitných medov.
Med repkový pastovaný
Repka olejka = Kapusta repková
Repkový pastovaný med si aj po niekoľkých rokoch uchová krémovú podobu a veľmi ľahkú naberateľnosť. Je to prvý jarný med, ktorý je z prevažnej časti z repky, ale skladá sa takisto z medu ovocných stromov. Tekutý priezračný med je schopný behom týždňa skryštalizovať. Je ľahko stráviteľný vďaka vyššiemu obsahu jednoduchých cukrov - glukózy a fruktózy.
Pôsobí upokojujúco a uvoľňuje napätie. Obsahuje látky na ozdravenie buniek: lizofény a drasíny na predchádzanie starnutia a o 30 zdravých látok viac než ostatné typy. Je vhodný na dýchacie problémy. Obsahuje alkaloid - bazicin, ktorý má protirakovinové účinky. Odporúčaný je hlavne na problémy s hrdlom a chrípku. Bohatý na bielkoviny a blahodárne pôsobí na srdce. Posilňuje funkciu srdcového svalu a viaže na seba voľné radikály v organizme, ktoré spôsobujú starnutie.
Med slnečnicový
Med slnečnicový - Účinkuje pri astme a žalúdočnej kolike. Je s vysokým obsahom glukózy, pri kryštalizácii sa tvoria typické dve vrstvy a veľké kryštály. Má zlatožltú farbu a sladko-kyselkavú chuť. Obsahuje viac selénu.
Selén
- významný antioxidant prispieva k ochrane pred vznikom voľných radikálov
- pomáha udržiavať zdravý cievny systém
- podporuje regeneráciu srdcového svalu a jeho pravidelnú funkciu
- pozitívne ovplyvňuje aktivitu obranného systému organizmu
Slovenská republika patrí ku krajinám, kde obyvatelia majú veľmi nízku hladinu selénu v krvi. Najlepšie preskúmanou a najvýznamnejšou funkciou selénu je jeho antioxidačná aktivita, vďaka ktorej selén pomáha chrániť organizmus pred oxidačnými účinkami voľných radikálov.
Pri nedostatku selénu antioxidačná schopnosť organizmu výrazne klesá a práve týmto je možné vysvetliť rôznorodé prejavy nedostatku selénu - zvýšená náchylnosť k ochoreniam srdca a pľúc, k vzniku a rozvoju nádorových buniek, rýchlejšie starnutie a iné degeneratívne zmeny s tým spojené.
Med agátový
Agát kvitne krátko max. 7 dní a často práve počas zlého počasia.
Agátový med od svetlej až po zlatožltú farby
Agátový med je zlatožltej farby. Vďaka vysokému obsahu fruktózy kryštalizuje len veľmi pomaly, tekutý vám vydrží aj dva roky, vždy záleží, či v období kvitnutia agátu nekvitlo súčasne aj niečo iné, čo spôsobí skoršiu kryštalizáciu.
Má lahodnú a jemnú chuť. Pravý med vždy trochu škriabe v krku, avšak agátový najmenej. Niekedy sa stretneme s výrazom "najsladší med", a naozaj tak aj pôsobí, preto v porovnaní s inými medmi sa agátového dávkuje menej. Napríklad do čaju by sa dali 2 lyžičky kvetového medu alebo 1 lyžička agátového a sladkosť čaju by bola rovnaká. Obsahuje z kvetových medov najmenej peľových zŕn, čím je aj najčírejším z medov. Oceníte ho najmä vtedy, ak máte problémy s trávením.
Med má harmonickú chuť, vôňu agátového kvetu, je sladký a jemný. Má dobré dezinfekčné účinky. Pri pravidelnom užívaní znižuje krvný tlak. Jeho konzumácia sa odporúča pri kašli, ale aj pri zažívacích ťažkostiach zapríčinených prekyslením žalúdka. Vzhľadom k neprevládajúcej príchuti je obľúbeným sladidlom do nápojov a zákuskov.
Agátový med má silnú nasávaciu schopnosť vlhkosti z okolia, preto tento med by nemal ostávať neuzavretý pre jeho hustotu a trvanlivosť.
Med lipový
Lipa má otvorené nektáriá a ak je vhodná klíma poskytuje nektár, kvitne za horúceho počasia.
Vôňa líp je nezameniteľná a silná rovnako aj v mede.
Lipový med patrí medzi celkovo najlepšie medy. Lipový med má svetložltú až zelenkavú farbu, je číry, má lahodnú, príjemnú chuť a voňavú arómu lipového kvetu. Podobne ako agátový, kryštalizuje pomaly a neskôr.
Med obsahuje vysokú enzymatickú aktivitu. Pôsobí proti nachladnutiu v horšom počasí, horúčkam, má protizápalový účinok, pôsobí tiež pri liečbe akútnych aj chronických zápaloch horných dýchacích ciest, prieduškovej astme, zápaloch krku, nosných dutín, priedušiek, pri angíne, podporuje vykašliavanie a potenie.
Zlepšuje metabolizmus, detoxikuje. Má diuretický účinok a pre vysoký obsah antibiotických látok sa používa na liečenie močových ciest, reumatických ochorení. Je veľmi vhodný s lipovým čajom, jeho aróma sa veľmi dobre spája s bylinnými čajmi a zázvorom.
Med medovicový
Medovicu produkujú vošky a iný cicavý hmyz pri saní rastlinných štiav, pričom cukry vylučujú.
Medovicových medov je viacero druhov, záleží od producentov medovice a ich hostiteľských rastlín.
Medovicový med sa vytvára pri premnožení vošiek prevažne na listnatých a zmiešaných porastoch. Med je tmavšej farby, ktorú spôsobujú rastlinné farbivá v miazge drevín, ktoré na vzduchu menia farbu. Chuť a aróma je značne odlišná, podľa pôvodu medovice.
V porovnaní s kvetovými medmi obsahujú viac fruktózy a dextrínov, ale hlavne väčšie množstvo minerálnych látok a stopových prvkov. Optimálna spotreba medovicového medu je pár kíl ročne, nakoľko med obsahuje vysoký obsah minerálov z miazgy stromov. Často býva ťažšie stráviteľný v porovnaní s kvetovými medmi, ale je veľmi kvalitný a prospešný, a preto by nemal pohár tohto medu chýbať v našej domácnosti.
Používa sa pri poraneniach a ťažko sa hojacich ranách.
Med lúčny
Lúky poskytujú pestrosť rastlín, ktorú premietajú aj do medu, a ten potom obsahuje najväčšie množstvo blahodárnych látok. Mnohé z nich sú liečivými rastlinami - bylinkami.
Med má príjemnú a silnú vôňu po kvetoch, ako si pamätáme, ak sme boli niekedy v prírode na turistike.
Lúčny med je vzhľadom jeden z najpestrejších medov aj podľa farieb aj podľa množstva rastlín. Farba môže byť od svetlej žltej až po tmavočervenú farbu, často obsahuje aj trochu medovice.
Má lahodnú a jemnú chuť. Prevažujú hlavne glukóza, potom fruktóza, má viac vitamínov a peľu. Používa sa pri predchádzaní prejavov alergie na peľ tým, že sa pár týždňom pred nástupov peľovej sezóny denne konzumuje. Účinky sa umocňujú užívaním peľových obnôžok. Následne sa buď alergia nedostaví alebo je len v miernej forme.
Pri konzumáci lúčneho medu dodáme telu dokonalú informáciu o čistom prírodnom prostredí, ktoré naše telo opraví tam, kde je poškodené jednodruhovým rýchlym tempom života vo všetkých oblastiach.
Keď si všimneme, človek je už obklopený monokultúrami, určitými extrémnymi prostrediami - hluk, výfukové plyny, neživá príroda - kov, kameň, sklo, nedostatok zelene, vyššia prašnosť ako v prírode, jednodruhovými potravinami, takmer rovnakými ne/čínnosťami,... a mnoho dalších príkladov by sme vedeli uviesť. Avšak čo naše zdravie? Sme na takéto podmienky pripravený? Myslím, že si vieme odpovedať, a vieme, že výživa je hlavným strojcom nášho celkového zdravia.
Med pohánkový
Pohánka
Med pohánkový - vhodný doplnok výživy pri tehotenstve a dojčení. Podporuje trávenie. Pohánkový med je rarita. Je v ňom prírodný rutín nielen ako stopový prvok, ale vo veľkom množstve. Je dôležitý, lebo posilňuje cievy a sú vďaka nemu aj pružnejšie. Rutín v mede je ľudským organizmom výborne vstrebávaný. Nehodí sa do čaju kvôli svojej aróme.
Rutín (označovaný tiež ako vitamín P) je významným zástupcom fyziologicky dôležitej skupiny flavonoidov. Získava sa z prírodných zdrojov, ako je pohánka. Svojou štruktúrou je podobný flavonoidom obsiahnutým v známom extrakte z listov Ginkgo biloba. Najznámejšou vlastnosťou je jeho schopnosť zvyšovať pevnosť cievnych stien a obmedzovať krvácavosť periférnych kapilár. Okrem výrazných účinkov pri znižovaní krvácavosti ďasien je treba upozorniť na jeho pozitívnu úlohu pri znižovaní krvácavosti hrubého čreva a hemoroidov.
Dlhodobé užívanie rutínových preparátov môže byť aj významnou prevenciou náhlych mozgových a srdcových príhod. Rutín sa môže kladne uplatniť pri prevencii diabetickej retinopatie i pri inom ochorení očnej sietnice, spojenom s krvácaním. Známa je schopnosť rutínu dilatovať krvné kapiláry a zabraňovať vzniku kŕčov. Rutín je, podobne ako niektoré iné flavonoidy, lapačom voľných radikálov. Rutín sa podieľa tiež na spomalení oxidácie vitamínu C v tele, teda na starnutí.